Thursday, February 21, 2013

ΚΥΡΙΑΚΗ 24-2-2013 ΣΤΙΣ 8:30μμ

ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΣΤΙΣ 20:30 ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΑΓΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΑΤΛΑ ΤΡΙΛΟΦΟΥ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΤΗΣ ΜΙΚΡΑΣ ...

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΤΕ ΜΕ ΤΟΝ Λ.Α. ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΕΚΕΙ.

18 comments:

1. εκει γεννηθηκε ο Λ.Α..εκεινος το χτισε.υπαρχει παντου ο ιδρωτας του..δικαιωματικα πρεπει να ξεκινησει 5αδα!

ReplyDelete

ReplyDelete
    ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΓΓΕΛΟ

ReplyDelete

ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΠΟΣΟ ΜΠΑΣΚΕΤ ΞΕΡΟΥΝ ΟΙ ΝΕΟΙ ΑΣΤΕΡΕΣ...

ReplyDelete

ReplyDelete

6. 1. Όταν πήγε στη Φλαμέγκο, σε μια …καθημερινή προπόνηση, είχε 90 συνεχόμενα εύστοχα σουτ τριών πόντων.

2. Σε μια άλλη σούταρε 196 συνεχόμενες ελεύθερες βολές.

3. Στα 44 του χρόνια υποχρέωσε τους συμπαίκτες του στη Φλαμένγκο να προπονηθούν για …10 ώρες. Από τις το πρωί, ως τις 8 το βράδυ. Θρυλείται ότι δεν υπήρχε διάλειμμα.

4. Με τη φανέλα της Φλαμένγκο είχε 90 συνεχόμενες εύστοχες ελεύθερες βολές σε ένα σύνολο 10 αγώνων.

5. Το 1979 με στο παναμερικανικό πρωτάθλημα του Π. Ρίκο είχε 34/34 από τη γραμμή του φάουλ. Δεν έχασε ούτε μία!

6. Του έχουν γράψει τη βιογραφία τρεις φορές. Μία στη Βραζιλία, μία στην Ιταλία και μια στην Ισπανία.

7. Ήταν ανάμεσα στους 5 μη Αμερικανούς μπασκετμπολίστες, στην έκδοση του Naismith Hall of fame, για τους 100 καλύτερους παίκτες όλων των εποχών (από το 1940 ως το 1997)

8. Όταν έπαιζε στην Ιταλία προσκλήθηκε δυο φορές να παίξει στον διαγωνισμό τριπόντων του all star game του ΝΒΑ

9. Το ρεκόρ του στο ιταλικό all star ήταν 22/25 (στον διαγωνισμό τριπόντων)

10. Ενάμισι χρόνο μετά την αποχώρησή του από τα γήπεδα, πήρε μέρος στον διαγωνισμό τριπόντων του ιταλικού all star game και πήρε την πρώτη θέση.

11. Έπαιξε 271 συνεχόμενους αγώνες στην Ιταλία. Για εφτά χρόνια δεν έχασε παιχνίδι!

12. Με την Πάβια την περίοδο 1990-91 είχε 1760π σε 40 αγώνες. Δηλαδή μέσο όρο 44π ανά παιχνίδι.

13. Μικρός ήθελε να γίνει ηλεκτρολόγος-μηχανολόγος

14. Έχει ατομικό ρεκόρ 74π εναντίον της Κορίνθιανς

15. Ο πατέρας του ετοίμαζε, κάθε εβδομάδα, 150 μπανάνες και 300 πορτοκάλια!

16. Όταν έκανε την πρώτη παραγγελία, ο Οσβάλντο Σμιντ ρωτήθηκε αν έχει στο σπίτι του … μαϊμούδες!

17. Σε κάθε ομάδα που αγωνιζόταν, η καθημερινή του προπόνηση περιλάμβανε τουλάχιστον 1.000 σουτ.

18. Όταν είχε προπόνηση στην Εθνική Βραζιλίας πήγαινε πρώτος και έφευγε τελευταίος

19. Έμπαινε πάντοτε με το δεξί πόδι στο γήπεδο.

20. Πριν από τους αγώνες έκανε την προσευχή του.

21. Πριν από τα μεγάλα ματς δυσκολευόταν να κοιμηθεί.

22. Στην Ιταλία, πριν φύγει για το γήπεδο η σύζυγός του Κριστίνα του έδινε πάντα μια σοκολάτα.

23. Στην Ιταλία έτρωγε και κρέας αλόγου, γιατί μια φορά η μητέρα του ντόνα Σίρλεϊ Σμιντ, άκουσε ότι «περιέχει το αίμα του Θεού».

ReplyDelete
  7. 24. Δεν έδινε ποτέ συνεντεύξεις πριν από τους αγώνες. Θεωρούσε ότι έχανε ενέργεια

25. Μικρός αγόραζε τσίχλες και τις πουλούσε στους συμμαθητές του στο σχολείο

26. Πριν ασχοληθεί επαγγελματικά με το μπάσκετ δούλευε σαν πωλητής στην Honda

27. Η σύζυγός του Κριστίνα τον ακολούθησε στην Ιταλία, αφήνοντας τις σπουδές της στην Ψυχολογία κι ενώ ήθελε τρεις μήνες για να πάρει το πτυχίο της.

28. Σε ένα ματς Καζέρτα-Μοντεκατίνι, σημείωσε 34π. Μετά πήγε στο νοσοκομείο γιατί πονούσε στο χέρι του, το οποίο όπως διαπιστώθηκε ήταν σπασμένο!

29. Παρότι φόρεσε νάρθηκα δεν έλειψε σε καμιά από τις προπονήσεις των επόμενων 25 ημερών

30. Οι Νιου Τζέρσεϊ Νετς του έκαναν πρόταση τρεις φορές.

31. Στην Ιταλία, οι οπαδοί της Καζέρτα του έστελναν γλυκά στο σπίτι. Τόσα πολλά, που τα περισσότερα τα έδινε στους γείτονές του.

32. Εκτός από το μπάσκετ του άρεσε να ψαρεύει και (σαν γνήσιος Βραζιλιάνος) να παίζει ποδόσφαιρο.

33. Πήγε καλοκαιρινές διακοπές για πρώτη φορά στη ζωή του σε ηλικία 35 ετών, όταν δηλαδή δεν έπαιζε στην Εθνική Ομάδα.

34. Το πριμ για τον θρίαμβο στους παναμερικανικούς αγώνες του 1987 ήταν μόλις 500 δολάρια. Αυτός, ο Μαρσέλ Ντε Σόουζα και ο Ίσραελ αρνήθηκαν να τα πάρουν.

35. Ήταν μανιώδης συλλέκτης αναμνηστικών “pins”. Έχει πάνω από 2.000 σηματάκια στην κατοχή του.

36. Ρεκόρ τριπόντων σε ένα αγώνα, 14.

37. Ρεκόρ διπόντων σε ένα αγώνα, 25

38. Ρεκόρ βολών σε ένα αγώνα, 22

39. Ρεκόρ ριμπάουντ σε ένα αγώνα, 20

40. Ρεκόρ ασίστ σε ένα αγώνα, 11

41. Με την Μπαντεϊράντες είχε τέσσερις συνεχόμενες φορές πάνω από 50π!

42. Το 1984 αγωνίστηκε στο ρούκι καμπ των Νετς και έπαιξε δυο ματς εναντίον των Σίξερς που είχαν τότε ως ρούκι τον …Τσαρλς Μπάρκλεϊ.

43. Σε αυτούς τους αγώνες σημείωσε 27 και 22π αντίστοιχα. Ο Μπάρκλεϊ τον μάρκαρε χωρίς επιτυχία. Οι Νετς του πρότειναν συμβόλαιο, αλλά αρνήθηκε.

44. Το 2008 συναντήθηκε με τον Κόμπι Μπράιαντ (και τον Μάικ Σιζέφσκι) που αποκάλυψε ότι όταν μικρός τον είχε σαν ίνδαλμα και πρότυπο στο σουτ!

45. Ο Γιώργος Σιγάλας που τον αντιμετώπισε το 1996 είχε ερωτηθεί ποιον αντίπαλο φοβήθηκε περισσότερο βλέποντάς τον στο γήπεδο. Ο καλύτερος Έλληνας αμυντικός παραδέχθηκε: «Δεν είναι ο Ντανίλοβιτς, ούτε ο Ρέτζι Μίλερ, ούτε κάποιος άλλος. Φοβάμαι μόνο τον Όσκαρ. Τον τρέμω. Ο άνθρωπος μιλάει με τη μπάλα στο καλάθι. Έχει κάτι, που εκτός ΝΒΑ, το είχαν μόνο ο Νίκος Γκάλης και ο Ντράζεν Πέτροβιτς. Τουλάχιστον από τους παίκτες που έχω δεί».

Πηγές:

Περιοδικό Τρίποντο

Επίσημη ιστοσελίδα του Οσκαρ Σμιντ

3-ponto.blogspot.com

Και το Όσκαρ πάει στον Όσκαρ

Ποιος είναι ο άνθρωπος που πήρε τη θέση του Νίκου Γκάλη στο Hall of Fame; Μα ο πρώτος σκόρερ όλων των εποχών, ο μίστερ 49.737 πόντοι, που σταμάτησε στα 45 του πλήρης (μπασκετικών) ημερών και καλαθιών. Ο Γιάννης Φιλέρης θυμάται και εξιστορεί τα κατορθώματα του Όσκαρ Σμιντ, το "ιερό χέρι" του μπάσκετ

ReplyDelete
  8. σημερα μετα τις 9 στο πολυκλαδικο της Νεάπολης!

03/ 03/ 2013
    Συνεχίζει το σερί νικών η ομάδα του Πειραματικού .Στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου νίκησε εκτός έδρας την ομάδα του Ικάρου Συκεών με 67-71 και παρέμεινε στην κορυφή του ομίλου.
    Όπως μαρτυρά και το τελικό σκορ το παιχνίδι ήταν ντέρμπι αποδεικνύοντας ότι όλες οι ομάδες τα δίνουν όλα απέναντι στους πρωτοπόρους.
    Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν πολύ νευρικό για τους φιλοξενούμενους.Με άτολμες προσπάθειες στην επίθεση ,με άμυνα χωρίς επαφή και με ανύπαρκτα μπλοκ άουτς ,έδωσαν στους γηπεδούχους -προεξέχοντος του Κωλλέτη- τo δικαίωμα να βομβαρδίζουν από μέση και μακρινή απόσταση .Σκορ 1ου δεκαλέπτου 21-16.
    Στο ίδιο ακριβώς μοτίβο παίχτηκε και το 2ο δεκάλεπτο.Οι γηπεδούχοι -όπως και στο 1ο δεκάλεπτο- με μία υποτυπώδη ζώνη 2-3- κατόρθωναν να διατηρούν μία διαφορά από 5 έως και 10 πόντους εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των παικτών του Πειραματικού οι οποίοι με δυσκολία έφταναν στο αντίπαλο καλάθι.
    Έτσι με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Ίκαρος βρέθηκε να κερδίζει με 38-33 αφού οι παίκτες του Γιάννη Τσεσμετζή με ένα σερί 5-0 μείωσαν από τους 10π. στους 5.
    Στο ημίχρονο, οι φωνές του coach του Πειραματικού ,ξύπνησαν τους παίκτες του, οι οποίοι ξύπνησαν στο 3ο δεκάλεπτο και με ένα μικρό σερί 2-6 έφεραν το παιχνίδι στα ίσα.
    Βάζοντας τον Λαζαρίδη να παίζει over play τον Κωλέττη ,με πιεστική άμυνα με αλλαγές σε Πανίδη και Πλιάτσικα και με μπλοκ άουτς οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν τους διαδρόμους και έλεγξαν τα αμυντικά ρημπάουντ.
    Στην επίθεση οι παίκτες του Πειραματικού έχοντας καλή κυκλοφορία της μπάλας και με συνεχή κοψίματα -ιδιαίτερα του Δεμερτζή- μπόρεσαν να ισορροπήσουν το παιχνίδι κλείνοντας το 3ο δεκάλεπτο με ένα πόντο πίσω.Σκορ 54-53.
    Στο 4ο δεκάλεπτο , συνέχισε ο Λαζαρίδης την πολύ καλή δουλειά πάνω στον Κωλέττη και με transition game οι φιλοξενούμενοι έφτασαν να προηγούνται έως και 9π. 55-64.Στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του Πειραματικού παίζοντας έξυπνα με τον χρόνο, διατηρούσαν μία διαφορά από 4 έως 7π..Το παιχνίδι τέλειωσε με τρίποντο του Πανίδη , διαμορφώνοντας το τελικό σκορ σε 67-71.
    Δεκάλεπτα:21-16 ,38-33 ,54-53 ,67-71. Διαιτητές: Μπάϊος – Κουκουλεκίδης
    Ικαρος Συκεών(Τσανακτσής):Αντωνιάδης,Πανίδης 10(1),Πλιάτσικας 11(1) ,Παπαδόπουλος 13(2),Χρυσανθόπουλος 9(1) ,Τσανακτσής 4,Κωλέττης 20(3).
    Σ.ΑΠ.Σ.Πειραματικό Θ.(Τσεσμετζής):Ξυδάς Α. 4,Δημητρίου 3 ,Λαζαρίδης 10,Πεχλιβάνης ,Δημητριάδης 4,Δεμερτζής 12,Πετρίδης 2, Δανιηλίδης 6 , Βλάχος 13 , Ξυδάς Γ. 8(2) ,Ιατρού 9.